Drzwi otwarte i Adaptacja
Dni otwarte
Co roku w maju zapraszamy na Dni Otwarte – to dobry czas, by się poznać: zobaczyć, zapytać, porozmawiać…
Adaptacja
PIerwsze dni w żłobku
Pierwsze dni w żłobku, wiążące się z rozłąką z rodzicami, mogą być trudne dla każdego dziecka. To naturalne.
Każde dziecko rozpoczynające swoją „edukację żłobkową” przeżywa trudne chwile wynikające z rozłąki z rodzicami, ze zmianą środowiska i nowym miejscem. Nieznane dorosłe osoby, nieznane dzieci, inne meble, przedmioty, inne pomieszczenia niż w domu – to wszystko powoduje stres. Bólu rozstania dziecka z rodzicami nie da się uniknąć, można jednak pomóc maluchom przetrwać te trudne dni.
Proces adaptacji trwa zwykle około dwóch, trzech tygodni. Jest to czas, w którym czynimy wyjątkowe starania, by oswojenie się z nowym miejscem jak najmniej zakłócało maluchom dziecięcą radość, szczęście i beztroską zabawę.
Nasze opiekunki robią wszystko, by dziecko czuło się bezpiecznie i dobrze. Pokazują maluchom salę i zabawki. Zachęcają do wspólnej zabawy. Kiedy dzieci zainteresują się zabawą, mniej odczuwają ból rozłąki.
Co mogą zrobić rodzice?
Dużą rolę odgrywają w tych dniach rodzice. Przy rozstaniu, kiedy maluch oddawany jest pod opiekę opiekunce, zachowanie rodziców powinno być zrównoważone, spokojne, pozbawione łez, by nie pogłębiać niepokoju dziecka. W pierwszych dniach adaptacji dziecka w żłobku dobrze jest odbierać je wcześniej, aby skrócić czas oczekiwania na powrót rodziców.
Po pierwszych dniach spędzonych w żłobku stęsknione za rodzicami dziecko potrzebuje dużo więcej niż dotychczas bliskości, ciepła, serdeczności ze strony mamy i taty, dlatego po wyjściu ze żłobka dobrze jest wybrać się na wspólny spacer, a po powrocie do domu zaproponować dziecku wspólną zabawę.
Dlaczego warto?
Dzieci, które uczęszczały do żłobka, później w przedszkolu są postrzegane jako bardziej samodzielne, dojrzalsze w kontaktach z rówieśnikami i osobami dorosłymi, mają dużą wiedzę o otaczającym je świecie, są otwarte na to co nowe i nieznane, przyjmują postawę odkrywcy, poszukiwacza i badacza.